Вардар го остави Работнички без тренер: Тасевски поднесе оставка

„Црвените“ од Градски парк загубија од вардарци со 0:2 во дербито на 24. коло во македонската Прва лига што е трет пораз во низа за нив, па одговорност понесе тренерот кој неотповикливо се повлече од кормилото.

По шести пат се врати „дома“: Илијоски до крај на 2019 година во Работнички

Квалитетот и искуство што го поседува напаѓачот, без сомнение, ќе бидат од големо значење за тренерот Жикица Тасевски во пролетниот дел од сезоната и европските амбиции на клубот за летниот период

Македонски фудбал: Тасевски тренер на Работнички, Илиевски на Ренова

Два македонски фудбалски прволигаша со тренерски подновувања во паузата во домашниот шампионат поради репрезентативни настапи. Ден по спогодбениот раскин на договорот со Ѓоре Јовановски, експресно реагираше...

Промени во Градски парк: Работнички и Ѓоре Јовановски се разделија

Четирикратниот македонски фудбалски првак и поранешниот селектор, како што наведуваат од клубот, се договорија за спогодбен раскин на договорот поради лошите резултати на дебармаалци во домашното првенство што воопшто не коинцидираат со амбициите

Мачење за очи и топка: Вардар го доби досадното дерби со Работнички

Тигран Барсегјан погоди во 29. минута, а Владица Брдаревски во 63. минута за четврта победа на „црвено-црните“ во сезоната. Единственото вредно за одбележување од дебармаалци во мачниот за око натпревар се случи во 90. минута во која Петар Петковски ја погоди пречката

Гачевски: Одиме на победа во дербито со Работнички

Вардар против соседот од Градски парк вечерва од 19 часот на арената „Филип Втори“ во премиерниот меч од шестата рунда во фудбалскиот шампионат на Македонија. Останатите четири меча се закажани за утре попладне од 15.30 часот

Шок за Шкупи во фудбалскиот Куп: Се држеа со Глазгов,паднаа во Пехчево

Пехчевскиот второлигаш Кит Го ги совлада чаирчани со 2:0 со двата гола на Мартин Стојанов. Скопски Вардар го совлада Вардар од Форино со 4:0, Работнички ја елиминира Фортуна со 6:0, Силекс постигна седум гола против Братство Влазними, најефикасна беше Беласица која го победа Велазерими со 8:0

Докузовски: Со одлична работа до неверојатна сезона и голем подвиг

Тренерот на Работнички е горд на постигнатото во домашната кошаркарска сцена во изминатите осум месеци. „Центарци“ го детронизираа МЗТ Скопје по 3:0 во финалната плеј-оф серија за 15. шампионска титула на клубот по осамостојувањето на Македонија, прва по пауза од девет години

Кошаркарски брејк во Аеродром: Работнички е на победа до 15. титула

Центарци пред малку во СЦ „Јане Сандански“ ги совладаа аеродромци со 76:75 (по четвртини: 18:21, 19:15, 25:26, 13:14) и со евентуален триумф во петок во Градски парк ќе стават печат на финалната серија за оваа сезона

Мак-баскет: Работнички и МЗТ Скопје имаат 1:0 во плеј-оф полуфиналето

Тимот од Градски парк, кој заврши како лидер на табелата по основниот дел на сезоната, забележа убедлив триумф над кумановци, на домашен терен, со 101:72, шампионот, пак, МЗТ Скопје триумфира над Блокотехна со 80:74