„Мој термин“ во Хаг: По Харадинај, Специјалниот суд го повика и Јакуп Красниќи

Според првиот претседател на косовското Собрание по војната, Специјалниот суд е формиран врз основа на извештајот на Дик Марти, усвоен од Советот на Европа, и „има за цел компромитација и инкриминација на праведната и чиста борба на ОВК“

Заев во посета на Косово

Премиерот Зоран Заев претпладнево ја почна еднодневната официјална посета на Косово, со средба со својот косовски колега Рамуш Харадинај. Претходно, македонскиот премиер беше пречекан со државни...