Тренчевска: Заедничката соработка ќе даде свој придонес за појаснување на одредени нејаснотии и дилеми

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска присуствуваше и на третата јавна расправа за Законот за работни односи што се одржа во Штип, се вели...

Втор ден расправа за ребалансот на Буџетот: Државните финансии меѓу желбите и реалноста

Со меѓусебни обвинувања на пратениците од власта и опозицијата кој што (не) направил во изминатиот период, во Собранието почна вториот ден од расправата за ребалансот на...

Собраниска расправа: Во Буџетот ќе има пари за закрепнување на компаниите и за поддршка на евроинтеграциите

Собранието денеска ја продолжи расправата за дополнетниот Предлог-буџет за 2022 година, кој е проектиран на 4,4 милијарди евра. За власта, Предлог-буџетот има силна развојна компонента и...

Завршува општата комисиска расправа за буџетот за 2022 година, од утре на дневен ред 223 амандмани

Собраниската Комисија за финансирање и буџет ќе го одржи последниот ден од општата расправа за Предлог-буџетот за наредната година, а утре треба почне и амандманската расправа...

Заврши амандманската расправа за ребалансот на Буџетот, прифатени осум амандмани

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ја заврши амандманската расправа за ребалансот на Буџетот. Прифатени се осум амандамни на ребалансот на Буџетот, од вкупно 222...

Ребаланс на Буџет: За власта е развоен, за опозицијата е предизборен поткуп

И во попладневниот дел од собраниската комисиска расправа продолжија препукувањата за ребалансот на Буџетот. Пратениците од СДСМ уште еднаш повторија дека се зголемуваат средствата за инвестиции,...

Дескоска: Јас и пратениците од СДСМ нема да се јавиме за збор за Законот за ЈО

Очигледно е дека дел од стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е, меѓу другото, триесеттина од нив да се јават за реплики на мојот говор и тоа би значело дополнителни 2,5 до три часа со реплики и контрареплики. Затоа одлучивме ниту јас, ниту другите пријавени пратеници од СДСМ и коалицијата да не се јавуваме за збор, со што заштедуваме најмалку осум часа дебата по нашите говори, објави министерката за правда

Ангеловска предлага анонимно поднесување на амандмани: Важна е содржината, а не партијата

На комисиска расправа во Собранието за Буџетот за 2020 година, министерката за финансии излезе со ваков предлог како одговор на тврдењето на дел од пратениците на опозицијата дека нивните амандмани не се прифаќаат