Теолог за пренамената на Света Софија во џамија: Демонстрација на моќ на Ердоган

„Ердоган сака да покаже дека Турција е голема сила и оти не се плаши од никого. Мотиви се и национализмот и фундаменталниот исламизам“, вели теологот Константин Николакопулос за претворањето на Аја Софија во џамија

Сонот на Ердоган станува стварност: електромобили од турско производство

Во фабрика во провинцијата Бурса треба да се произведуваат до 175.000 автомобили годишно. Во неа ќе работат околу 4.000 лица, а турскиот конзорциум, кој стои зад инвестицијата, планира да вложи преку три милијарди евра во развој на автомобилите. Производството треба да започне во 2022 година

Во Русија како дома: Ердоган по третпат оваа година на гости кај Путин

Турскиот претседател се сретна со неговиот руски колега во Москва во јануари кога разговараа за состојбата во Сирија. На темата Сирија, тие разговараа и на средба во Сочи во февруари, каде им се придружи и иранскиот претседател Хасан Рохани

Ердоган и пркоси на Америка

Ердоган: Нема да им се предадеме на оние што се претставуваат како наши стратешки партнери а истовремено од нас прават стратешка цел.

Свеченост во најава во Анкара:Новите турски пратеници утре на заклетва

Најавено е обраќање на претседателот Реџеп Таип Ердоган, истакнување на кандидати за прв човек на законодавниот дом, а, согласно ланските уставни измени, по изборите на 24 јуни во земјата се воспоставува нов систем на владеење што ќе предвидува широки овластувања на шефот на државата