Турски суд ѝ одреди притвор на познатата новинарка Седеф Кабас по обвиненијата за навреда на турскиот претседател Ердоган на Твитер и со тоа го прекршила законот според кој досега се гонети десетици илјади луѓе, јави турската „Си-Ен-Ен“.

Полицијата ја привела Кабас два часа по полноќ и прво ја одвела во главната полициска станица во Истанбул, а потоа ја префрлила во градската судница, каде судот нареди нејзино официјално апсење.

Наводната навреда се однесува на коментар во врска со кабинетот на претседателот, кој Кабас го дала на антирежимскиот телевизиски канал и на нејзиниот Твитер профил, за што таа беше осудена од некои владини претставници.

Честа на претседателскиот кабинет е чест на нашата земја. Ги осудувам вулгарните навреди насочени кон нашиот претседател и неговиот кабинет, напиша на Твитер Фахретин Алтун, директорот за комуникации на турската Влада.

Мердан Јанардаг, главниот уредник на каналот „Теле 1“, на кој Кабас го коментираше кабинетот на претседателот, остро го осуди нејзиното апсење.

Нејзиното апсење во два часот по полноќ поради коментари е неприфатливо, напиша тој на Твитер, додавајќи дека тоа е „обид да се заплашат новинарите, медиумите и општеството“.

Турскиот закон за навреда на претседателот предвидува затворска казна од една до четири години.

Во октомври минатата година, Европскиот суд за човекови права ја повика Турција да го промени законот, откако одлучи дека притворањето на луѓето според законот ќе ја наруши слободата на изразување.