СДСМ со иницијатива за свикување на Парламентот, ВМРО-ДПМНЕ против

Претседателот на Собранието, пак, Талат Џафери во неколку наврати посочи дека не може да свика седница на Парламент што се самораспуштиил. Тој, како што велат од неговиот Кабинет, за иницијативата ќе се изјасни откако ќе пратениците ќе ја достават до него

Совет на национална безбедност за Ковид-19: Ќе има ли вонредна состојба и што со изборите

Седницата во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски е закажана за попладнево и во неа ќе учествуваат и министерот за здравство, Венко Филипче и началникот на ГШ на Армијата, Васко Ѓурчиновски

Македонското Собрание денеска го ратификува Протоколот за НАТО

Документот ќе биде со одложено дејство и ќе стапи на сила, откако ќе биде ратификуван и од шпанскиот Сенат, како последен чекор за и официјално земјава да стане 30 членка на најголемиот воено-политички сојуз во светот

Прва седница на техничката Влада: Шекеринска, Царовска, Османи и Дураки заменици на Спасовски

Владата на Република Северна Македонија на денешната прва редовна седница во новиот состав, на предлог на премиерот Оливер Спасовски, кој претседаваше со седницата донесе одлука за...