Да не се повтори: Нагасаки одбележува 75 години од нападот со атомска бомба

Во јапонскиот град Нагасаки се одбележува 75 годишнина од американското нуклеарно бомбардирање во Втората светска војна. Градоначалникот на Нагасаки и преживеаните од тој трагичен настан апелираа...

Вархеји: Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна

Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна, нагласи еврокомесарот за проширување на Европската Унија (ЕУ), Оливер Вархеји на денешната видео-конференција по повод одбележувањето...