Прв селекторски ангажман: Емил Рајковиќ на чело на кошаркарската репрезентација на Казахстан

Емил Рајковиќ (41) одлично се снаоѓа во кошаркарските прилики во Казахстан. Успешната работа во екипата на Астана беше доволна препорака за челниците на тамошната Федерација да...

Патот до успехот од Скопје до Њујорк: Влатко Андоновски е нов селектор на фудбалерките на САД

Македонскиот фудбалски тренер од Скопје е десеттиот кормилар на четирикратните светски шампионки кои последната титула ја освоија ова лето на СП во Франција по победата во финалето над Холандија со 2:0

Црногорците „пресекоа“: Фарук Хаџибегиќ е нов селектор на фудбалската репрезентација

Поранешниот југословенски репрезентативец на работното место во Подгорица го наследува од Љубиша Тумбаковиќ кој доби отказ од тамошната федерација, откако одби да го води националниот тим против Косово во квалификациите за Европското првенство во 2020 година

Се потврди како правилен избор за ФФМ: Македонија со Ангеловски до крајот на 2020 година

Успешна смена на генерации, „прошетка“ низ Д дивизијата во фудбалската Лига на нации, пласман во Ц конкуренцијата, полуфинале против Косово и одличен вовед во квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Сето ова беа доволни факти за Фудбалската федерација на Македонија да го продолжи договорот со актуелниот селектор до крајот на наредната година

Милевски со нов мандат во У21 тимот: Верувам во момците и во мојата работа

По испишаната историја во квалификациите за Европското првенство во 2017 година и пласманот на завршниот турнирот во Полска, тренерот со две титули со Вардар во 2013 година (првенство и Суперкуп), во обид за нов подвиг со надежите

Трката за селектор на ракометарите може да почне: РФМ објави конкурс со шест критериуми

Трката за селектор на машката ракометна репрезентација почнува денеска и ќе трае во наредните пет дена. Ракометната федерација на Македонија (РФМ) го објави конкурсот со критериуми...