Фудбалска војна во Тетово: Нов инцидент на мечот Шкупи-Шкендија, повреден и линискиот судија

Фудбалскиот натпревар во Тетово помеѓу екипите на Шкендија и Шкупи донесе голем број прекини, последниот се случи заради удар кон линискиот судија. Во еден момент публиката...

ПМФЛ: Лидерот Шкупи со победа ја заокружи есенската полусезона, временските услвои не дозволија фудбал во Струга

Лидерот Шкупи со победа ја заокружи есенската полусезона во Првата македонската фудбалска лига (ПМФЛ), триумфирајќи над Борец во Велес со убедливи 3:0, во рамки на некомплетното...

УЕФА награди: За Шкендија досега 540.000 евра, за Македонија Ѓ.П., Шкупи и Академија П. по 240.000

Вкупниот буџет на УЕФА за новата сезона изнесува 3,25 милијарди евра од кои 2,4 милијарди се планирани за ЛШ. Износите се транспарентно објавени од централата на Европската фудбалска асоцијација. Вкупната финансиска конструкција за Лига Европа е 510 милиони евра, за Суперкупот и организациски трошоци се проектирани 295 милиони евра, а во т.н. „солидарен фонд“ ќе бидат насочени 227,5 милиони евра или 7 отсто

Квалификации за ЛЕ: Убедлив пораз на Академија П., активен на Македонија Ѓ.П.

Зрињски славеше со 3:0 на арената „Тоше Проески“ за потврда на фаворитската улога во двомечот со пандевци, Алашкерт,, пак, со 3:1 ги совлада ѓорчепетровци чии, какви-такви, надежи за второ коло задржа Ален Јашароски со голот во 52. минута. Шкупи претходно во Ереван одигра 3:3 со Пјуник

Голеада без победник во Ереван: Шкупи и Пјуник одиграа 3:3

Двоен стрелец за чаирчани беше капитенот Муарем Бајрами во 26. минута и во 60. минута, третиот гол, втор во меч го постигна Дарко Илиески во 43. минута. Ерменците во последните десетина минути успеаја до два гола за реми пред реваншот во Скопје што е закажан за наредниот четврток од 20.30 часот

Шок за Шкупи во фудбалскиот Куп: Се држеа со Глазгов,паднаа во Пехчево

Пехчевскиот второлигаш Кит Го ги совлада чаирчани со 2:0 со двата гола на Мартин Стојанов. Скопски Вардар го совлада Вардар од Форино со 4:0, Работнички ја елиминира Фортуна со 6:0, Силекс постигна седум гола против Братство Влазними, најефикасна беше Беласица која го победа Велазерими со 8:0