Кој го запали фитилот на меѓуетничка и политичка нетолеранција: Од акт на милост направија резил помилување

Помилувањето како казнено – правен институт во контекст на ресторативната правда е неопходнo, ако се имаат предвид последиците кои ги предизвикува самoтo по себе, како за...

Квалификации СП: Енис Барди се враќа во репрезентацијата, Ваљон Етеми ново име

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски објави список со 24 фудбалери за претстојните дуели против Ерменија и Исланд во квалификациите за Светското првенство во Катар...

Ангеловски пред дуелите со Словенија и Полска: Сами сме кројачи на сопствената судбина

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација објави список со 23 играчи за октомвриските мечеви во квалификациите за ЕП 2020. Неизвесен е настапот на Енис Барди, поради повреда воопшто го нема Дарко Велковски, Егзон Бејтулаи поради жолти картони ќе може да игра на гостувањето во Варшава, а во националниот тим се враќаат Стефан Ристовски и Кристијан Тошевски

Раул Гонзалез го скрати списокот: Миркуловски откажа за СП, го нема Прибак

Покрај нив двајца, на скратениот список на селекторот за СП 2019 ги нема и Гоце Ојлески, Никола Маркоски, Јане Цветковки и Мартин Мишевски. Почетокот на подготовките е закажан за понеденик во Скопје

Ангеловски: Во октомври да продолжиме каде што застанавме во септември

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија објави списокот со 21 играч за претстојните дуели со Лихтенштајн во Скопје (13 октомври) и со Ерменија во Ереван (16 октомври) во Лигата на нации на УЕФА (Д дизивија). Во националниот тим се враќаат Аријан Адеми, Ферхан Хасани и по подолго време Дамјан Шишковски. Собирот е закажан во понеделник во Скопје. „Црвено-жолтите“ се лидери во четвртата група по септемвриските победи по 2:0 над Гибралтар и Ерменија

Тите го викна Нејмар: И ѕвездата на ПСЖ во авионот за СП во Русија

Бразилскиот селектор, но и тамошната јавност, е во очекување дека напаѓачот на „светците“ ќе успее да се рехабилитира до почетокот на турнирот по скршеницата на метатарзалната коска на стопалото што ја здоби во мечот во рамки на француската Лига 1 против Олимпик Марсеј во февруари

Костариканците одбраа: Со Кејлор Навас и Брајан Руиз на СП 2018

Селекторот Оскар Рамирез објави списокот со патници за мундијалот во Русија (14 јуни-15 јули) што за разлика од дел од неговите колеги е скратен и конечен. Покрај чуварот на мрежата на мадридски Реал, внимание привлекуваат и Брајан Руиз, клупски колега на Стефан Ристовски од Спортинг Лисабон, и Џоел Кемпбел од Арсенал

Фудбал, У21: Милевски селектор до 2019 година, деби повик за Ѓорѓев

Предводникот на генерација која го постигна најголемиот македонски репрезентативен успех со пласман на ЕП 2016 останува на кормилото на младата селекција до ЕП 2019. Притоа објави и список со 22 играча за дуелите со Србија (6 октомври во Скопје) и со Гибралтар (10 октомври во Португалија) меѓу кои за првпат е голманот на Оклахома од САД

Милевски: Критериумите за повик и принципите за работа остануваат исти

Меѓу повиканите 21 играч ги нема Јевтовски кој е без ангажман, Доријан Бабунски и Калвин Н'Сонго кои се без минута во своите клубови и Елиф Елмас и Никола Ѓорѓев кои се повикани од Игор Ангеловски во сениорскиот тим за дуелите со Израел и со Албанија во квалификациите за СП 2018