План за решавање на спорот за името

Телефонскиот разговор меѓу Заев и Ципрас што се очекува наредниве три дена ќе  го покаже резултатот од неколкумесечните разговори и консултации за приближување до конечно решение....

Потпретседателот на САД зборувал со Ципрас – преговорите да продолжат

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс синоќа телефонски разговарал со грчкиот премиер Ципрас, само неколку часа откако Грција го одби предлогот Илинденска Македонија. Од Белата Куќа соопштија дека...

Мицотакис: Името Република Илинденска Македонија е иредентистичко

Лидерот на грчката опозициска партија Неа демократиjа, Кирјакос Мицотакис и поранешниот министер за надворешни работи, социјалистот Евангелос Венизелос го отфрлија предлогот „Република Илинденска Македонија” како иредентистички,...