Истражување за антитела по вакцинирање против ковид-19 со „Фајзер“, „Астразенека“, „Спутник“ и „Синофарм“

Студијата беше спроведена во јули на 196 целосно вакцинирани лица во Монголија, каде што се користеа сите четири типа вакцини, што е ретко. Според ова истражување,...

Русија ќе изгради нов град

Новиот руски град ќе се вика Спутник. Рускиот претседател Владимир Путин потпиша договор за изградба на нов град Спутник, соопшти денеска Министерството за развој на Далечниот...

Вакцинацијата нема да се прекине, се очекува да пристигнат Спутник и Синовак

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека процесот на имунизација нема да биде прекинат, најавувајќи пристигнување на нови вакцини и продолжување на процесот со истата динамика....