На маката се познаваат хероите: Австрија како финале за македонските ракометари

Ситуацијата е јасна - потребна е победа со најмалку два гола разлика над една од трите домашни селекции на турнирот, опција со која „црвено-жолтите“ нема да зависат од резултатот во пресметката меѓу Чешка и Украина. Секој друг исход, како победа со гол разлика или реми, ќе зависи од бројот на постигнати погодоци или, пак, од епилогот од вториот дуел во групата Б во 20.30 часот

Стоилов: Одиме чекор по чекор, без грч и залетување

Пикерот на Вардар и на македонската репрезентација изрази задоволство од триумфот над Јапонија за пробивање на психолошката бариера и за многу покомотно дочекување на наредниот предизвик наречен Бахреин. Мечот со вториот азиски претставник во групата е во недела од 14 часот

Кил го чека пекол во Скопје: Вардар по печат на визата за Фајналфор

„Црвено-црните“ попладнево (СЦ „Јане Сандански“, 17 ч.) во реванш четвртфинален дуел со бундеслигашот во кој бранителот на тронот во Лигата на шампиони влегува со гол повеќе од ривалоит по триумфот во „Шпаркасе арена“ пред седум дена со 29:28

(ВИДЕО) Супер гол на Стојанче Стоилов

Стојанче Стоилов го постигна најубавиот од 50-те гола во емиционалното соочување на Германија и Македонија. Капитенот на Вардар при 16-16 без гледање со голема мајсторија го...