Нуредини: Ја усвоивме првата долгорочна климатска стратегија за нискојаглероден развој до 2050 година

Квантификувано, долгорочната цел е намалување на националните нето емисии на стакленички гасови (без вклучени  емисии од авијација и увоз на електрична енергија) за 72% до 2050...

Владата донесе Фискална стратегија и Стратегија за управување со јавниот долг за периодот 2022-2024

Фискална стратегија, како и Стратегијата за управување со јавниот долг на Република Северна Македонија за периодот 2022-2024, со изгледи до 2026 година, се усвоени на денешната...

„Макпетрол“: Неопходен е Закон за биогорива за остварување на целите за декарбонизација во транспортот

Зголемување на учеството на биогоривата до 10 проценти до 2030 година предвидува Стратегијата за развој на енергетиката во Република Северна Македонија до 2040 година што беше...

Урсула фон дер Лајен денеска објавува стратегија за излез од рестриктивните мерки

Европската комисија наведува три критериуми за олабавување на ограничувањата на движење - ако здравствените системи не се преоптоварени, ако бројот на инфекции е доволно намален и ако е можна заштита на загрозените групи граѓани. Наредната недела шефовите на држави или влади на ЕУ ќе разговараат за фонд за обнова и еден вид „Маршалов план“ и инвестиции од повеќе стотици милијарди евра

До крајот на април ќе биде пуштена делницата Демир Капија-Смоквица

Годинава ќе бидат комплетирани автопатските делници Демир Капија-Смоквица и Миладиновци-Штип, а се планира да започне и изградбата на три експресни патишта, најави денеска премиерот Зоран Заев. Ќе...

Иванов: Фер пристап кон Македонија за отпочнување на преговорите со ЕУ

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, соопшти дека на денешната средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се разговарало за актуелната политичка...