Одложено рочиштето за предметот „Еразмус“

Одбраната побара изземање на судиите од Судечкиот совет, Љубинка Башеска и Ивица Стефановски бидејќи постои сомнение дека овие судии не можат непристрасно да одлучуваат бидејќи веќе еднаш одбиле жалба на одбраната

Тврдина 2: Продолжува судењето на Грујoвски и вработени во УБК

Првообвинетиот, поранешниот началник на петтата управа Горан Грујевски, СЈО го товари за фалсификување службена исправа, односно за уништување на документацијата поврзана со двата системи од нелегалното прислушување

Почнува судењето за уништување на документацијата за „Тврдина“

Во Кривичниот суд во Скопје треба да започне судењето за седумтемина обвинети за уништување на документи поврзани со уништување на опремата за нелегално прислушување, за која СЈО го отвори случајот Тврдина

Прво рочиште за Поткуп

Според Обвинителството, Заев во својство на градоначалник на Струмица, од струмичкиот бизнисмен Иван Николов, побарал поткуп од 163.924 евра, односно по 2 евра за еден метар квадратен градежно земјиште во Струмица, за кое Николов бил заинтересиран да го приватизира

Божиновски казнет со 2.000 евра: Ова е лудница, не е судница

Новинарот Зоран Божиновски кому му се суди во одвоена постапка за случајот Шпион беше опоменат и кога рече дека судот го смета за злосторничко здружување, а дека судијката е претставник на злосторничко здружување, предводено од Никола Груевски