Распишана потерница: Деведесет и шестгодишна Германка во бегство пред почеток на судење

Германка, која е обвинета за помагање и поддржување на масовни убиства во нацистички концентрационен логор, избега пред почетокот на судењето. Како што пренесуваат германските медиуми, необично...

Со одлука на судот во Париз: Никола Саркози осуден на една година затвор

Поранешниот француски претседател Никола Саркози во четвртокот беше осуден од судот во Париз на една година затвор за илегално финансирање на неуспешната кандидатура за реизбор во...

Со истрели во воздух: Талибанците прекинаа протест на шест Авганистанки кои бараа право на образование

Талибанците со истрели во воздух го прекинаа денешниот протест на шест млади Авганистанки кои бараа да им се почитува правото на образование. Утрово пред авганистанското Министерство...

Прелиминарни резултати: Вакцина на „Фајзер“ и „БајонТек“ со позитивни ефекти кај деца од пет до 11 години

 „Фајзер“ и „БајонТек“, чии вакцини се употребуваат за имунизација на Американците против ковид-19, ги поднесоа прелиминарните резултати до Агенцијата за храна и лекови (ФДА) од испитувањата...

Ковид-19 во светот: Досега починаа најмалку 4,75 милиони лица, над 231 милиони се заразија

Најмалку 4.752.875 милиони луѓе починаа досега од коронавирус во светот, додека над 231.273.010 милиони лица беа заразени. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на официјално заразени...

Французите ги запреа клиничките тестови: „Санофи“ се откажа од мРНА вакцината против ковид-19

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ ги откажа плановите за производство на сопствена вакцина против Ковид-19, темелена на mRNA технологија, поради доминантната пазарна улога на корпоративниот сојуз меѓу...

По олеснување на мерките: Американскиот ЦДЦ ја стави Норвешка во категоријата на високо ризични земји

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести соопшти дека Норвешка од вчера е преселена во категоријата земји со најголем ризик за патување (категорија 4). Оваа...