Никој нема право да се жали: Талибанците забранија шишање и бричење на бради во Авганистан

Талибанците им забранија на берберите во авганистанската провинција Хелманд да бричат ​​или шишаат бради на нивните клиенти, заканувајќи се со казни, пренесува „Би-Би-Си“. Талибанската верска полиција...

Студија: Комбинација од вакцини на „АстраЗенека“ и „Спутник лајт“ дава силен раст на антитела

Мала клиничка студија за комбинирана употреба на вакцината на „АстраЗенека“ и доза на „Спутник лајт“ против ковид-19 покажа силен раст на антитела кај повеќето тестирани лица,...

Министерот за здравство „повлече“ нога: Четврти член на бразилската делегација во ОН позитивен на ковид-19

Педро Гимареш, член на делегацијата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во Обединетите нации, е позитивен на коронавирусот, напиша извршниот директор на банката „Каиша економика федерал“ на...

Регионални избори во Германија: Франциска Гифи стана прва градоначалничка на Берлин

Германските социјалдемократи (СПД) победија на регионалните избори за управување со федералната влада во Берлин, според првичните резултати објавени утрово, што значи дека нивната кандидатка Франциска Гифи...