Темни облаци над медиумите во Авганистан: Стотици новинари бараат помош, повеќето се жени

„Паника и страв“ владее меѓу авганистанските новинари, особено новинарките, соопшти Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), истакнувајќи дека добиле „стотици барања за помош“ од медиумските работници на...

Отпор во Авганистан: Антиталибанските сили се вратија во три окрузи во северниот дел на земјата

Опозициските борци, лојални на соборената авганистанска влада, вратија под своја контрола три северни области, само неколку дена откако талибанците ја презедоа контролата врз поголем дел од...

Амнести интернешнл: Талибанците мачеле и убивале припадници на национално малцинство

Авганистанските талибански бунтовници мачеле и убивале припадници на едно национално малцинство, откако неодамна го окупираа нивното село, соопшти меѓународната организација Амнести интернешанл (АИ). Овој извештај дополнително...

Ни трага, ни глас од нив: Исчезнати членови на соборената авганистанска влада

Неколку членови на соборената авганистанска влада исчезнаа, соопштија локалните медиуми. Нивни роднини изјавија дека поранешните високи функционери исчезнале или најверојатно се приведени од исламистичките милитанти. Абдул...

Русија ја модификува вакцината „Спутник V“ за употреба против делта сојот

Руските истражувачи соопштија дека ја модифицирале вакцината против коронавирус „Спутник В“, која се користи повеќе од една година, за употреба против позаразната делта варијанта. Вакцината што...