Меј: Поддржете го договорот или подгответе се за долго одложување на Брегзит

Во авторска статија објавена во „Сандеј Телеграф“, британската премиерка нагласува дека евентуално ново отфрлање на нејзиниот договор за Брегзит пред средбата на Европскиот совет во четврток, земјата „нема да ја напушти ЕУ со месеци, ако некогаш воопшто и ја напушти”

Меј: Ратификацијата на Договорот од Преспа е историски момент за Македонија

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша на Твитер британската премиерка,...

Макрон до Меј: Британија го доби најдобриот можен договор за излез од ЕУ

Договорот за Брегзит го поддржаа и сите останати членки на Унијата како и Владата на Меј, па останува за него да се произнесе уште британскиот Парламент, но засега е неизвесно дали тој ќе ја добие поддршката на мнозинството пратеници

Замена за Борис Џонсон: Џереми Хант нов шеф на британската дипломатија

Новиот државен секретар за надворешни работи од 2012 година раководеше со секторот здравство и, според поедини медиуми на Островот, важи за еден од најлојалните во кабинетот на премиерката Тереза Меј

Британија доби малцинска влада

Британската премиерка Тереза Меј и лидерката на Демократската унионистичка партија на Северна Ирска, Арлен Фостер, потпишаа договор за формирање малцинска влада. Постигнувањето договор помеѓу ДУП и...