Тур де Франс: Крис Фрум пред четврто славје на Елисејските полиња

Британецот беше недопирлив за конкурентите за тронот на денешниот хронометар во Марсеј во должина од 22,5 километар и има 54 секунди предност во однос на Ригоберто Уран во генералниот пласман пред утрешната последна етапа на престижната велосипедска трка

Тур де Франс: Французинот Варен Баргиј најбрз на Денот на Бастилја

Тој оствари време од 2:36,29 часа во планинската етапа што се возеше од Сен Жирон до Фоа во должина од 101 километар и стана прв домашен натпреварувач што победи на францускиот национален празник по Давид Монкути во 2005 година. Жолтата маичка ја задржа Италијанецот Фабио Ару кој има плус шест секунди во однос на Крис Фрум во генералниот пласман

Одлука со фото-финиш: Трета етапна победа на Кител на Тур де Франс

По неколку прегледувања на снимките е заклучено дека германскиот велосипедист влегол во целта пред Норвежанецот Едвалд Боасон Хагел. Жолтата маика останува кај Крис Фрум. Утре се вози осмата етапа од Доле до Руже во должина од 187,5 километри

Тур де Франс: Саган употреби лакт и доби дисквалификација (Видео)

Неспортскиот и срамен потег на Чехот се случи во завршните стотина метри на делницата од Мондорф до Вител во должина од 207,5 километри. Негова мета беше Британецот Марк Кавендиш кој, како последица на силниот пад, се здоби со повреда на рамото