Вимблдон: Деветто финале за В. Вилијамс, за титулата против Мугуруза

Американката во полуфиналето ја елиминира Џоана Конта со 6:4, 6:2 додека Шпанката ѝ препушти само два гема на Магдалена Рибарикова од Словачка (6:1, 6:1). Женската пресметка за тронот на 131. издание на турнирот е во сабота

Вимблдон ќе добие нов шампион: Квери го запре Мареј, Ѓоковиќ предаде

Британецот е елиминиран во четврт-финалето на гренслемот во Лондон, а за најголемото изненадување на машкиот дел од турнирот се погрижи Сем Квери кој славеше во пет сета со 3:6, 6:4, 6:7, 6:1, 6:1. Српскиот тенисер беше принуден да го предаде мечот со Томаш Бердиг поради болки во пределот на десниот лакт. Во полуфиналето уште Федерер и Чилиќ

Вимблдон: Мареј се справи и со Фоњини, Коњух ја исфрли Цибулкова

Британецот се пласира во осминафинале по триумфот над жилавиот Италијанец со 6:2, 4:6, 6:1, 7:5 и негов нареден ривал ќе биде Беноа Пер од Франција. Меѓу 16. и Надал, Чилиќ од повисоко рангираните тенисери. Ана Кохуњ го забележа резултатот на денот во Лондон. Хрватската во третото коло ја елиминира словачката тенисерка и закажа дуел со Венис Вилијамс

Ѓоковиќ: Знам што да правам за враќање на вистинската форма и игра

Српскиот тенисер го совлада Адам Павлашек со 6:2, 6:2, 6:1 во второто коло на Вимблдон, Федерер подобар од Лајовиќ со 7:6, 6:3, 6:2. Елиминација на Дел Потро кај мажите и на Каролина Плишкова (трета носителка и Кристина Младеновиќ (12) на женскиот гренслем во Лондон

Вимблдон: Мареј и Надал сигурни, крај за „џелатот“ на Вавринка

Британецот за час и 38 минути го порази Дастин Браун со 6:3, 6:2, 6:2, а, пак, Шпанецот беше побрз од мракот и не дозволи да преноќат обврските против Јанг од САД за конечни 6:4, 6:2, 7:5. Данил Медведев немаше сили за нова радост во Лондон во дуелот со Белгиецот Бемелманс. Шест носителки го положија оружјето во второто коло

Вимблдон: Клижан се предаде пред Ѓоковиќ, Долгополов пред Федерер

Србинот имаше 6:3, 2:0 во моментот кога Словакот одлучи да се повлече, Швајцарецот, пак, водеше со 6:3, 3:0 кога Долгополов беше принуден да се откаже. Во второто коло продолжија и Раониќ, Монфис, А. Зверев, Дел Потро. Кај девојките, Кербер, Ка. Плишкова и А. Радванска со убедливи настапи, елиминирани пет носителки - Пављученкова, Гаврилова, Бертенс, Дејвис и Жанг

Тенисерките, се чини, со нов тренд: Минела заигра трудна на Вимблдон

Луксембуржанката беше убедливо поразена од Франческа Скијавоне со 1:6, 1:6, а по мечот призна дека е бремена веќе четири ипол месеци, состојба во која и Серена Вилијамс настапи на Австралија опен и ја освои титулата

Вимблдон почна со сензација: Медведев го елиминира Вавринка

Рускиот тенисер во воведното коло го елиминира третиот светски рекет со 6:4, 3:6, 6:4, 6:1. Енди Мареј и Рафаел Надал на рутина до второ коло. Носителките ги оправдаа фаворитските улоги на стартот. Халеп, Свитолина, Конта, В. Вилијамс и Квитова без загубен сет минаа натаму