Надал има слободен ден: Ќе тренирам, ќе готвам, ќе гледам фудбал

Шпанскиот тенисер планира да мине моменти во опуштена атмосфера меѓу триумфот над Весели во осминафиналето и обврската во четврт-финале. Па, меѓу нив и вечерашното мундијалско полуфинале во Русија меѓу Франција и Белгија

Кој прв ќе попушти?: Ѓоковиќ, Федерер и Надал како машини на Вимблдон

Српскиот тенисер во осминафиналето славеше над Русинот Кирил Хачанов со 6:4, 6:2, 6:2, Шпанецот, пак, подобар од Чехот Јан Весели со 6:3, 6:3, 6:4. Дуелот со Адриен Манарино од Франција беше само лесен тренинг за швајцарскиот ас кој триумфира со 6:0, 7:5, 6:4

Вимблдон: Федерер во дрес на Уникло за 30 милиони долари по сезона

Швајцарецот излезе на централниот терен на „All England Club“ во маичка и гаќички од палетата на јапонскиот производител, но и во патики на „Најк“ бидејќи компанијата со седиште во Токио засега ги нема во својата понуда

Навратилова контра „Би-Би-Си“: Мекинро зема 10 пати повеќе на Вимблдон

Според неа, легендарниот американски тенисер добива 150,000 фунти за ангажманот во британскиот јавен сервис за време на неофицијалното светско тениско првенсво во Лондон за разлика од нејзините 15,000 фунти

Тенис: Три меча на Вимблдон и еден на Ролан Гарос под лупа за лажирање

Единицата за тениски интегритет (ЕТИ) соопшти дека е поведена истрага по невообичаено високите уплати што биле забележани низ обложувалниците ширум светот. Она што е достапно како информација за јавноста е дека во фокус се мечеви од квалификации за главните турнири на гренслемите во Лондон и во Париз. Имињата на тенисерките засега се држат во тајност

Федерер бурно ја прославил титулата на Вимблдон: Ми „звони“ во главата

Швајцарецот вчера попладне ја освои рекордната осма титула во Лондон по победата во финалето против Марин Чилиќ и реши да остане со „спуштена рачна“ на прославата. Затоа утрово, како што самиот кажа, се разбудил со силна главоболка по освојувањето на 19. гренслем турнир во кариерата

Чилиќ: Никогаш не сум се повлекол, не сакав ниту денеска

Повредата на левата нога и болките што почна да ги чувствува во пределот на стопалото во паузата меѓу првиот и вториот сет ги урнаа надежите на Хрватот за трофеј на Вимблдон, но останува одличниот впечаток што скромното момче од Меѓугорје го остави на најпознатата тениска трева во светот во изминатите две недели

Поддршка на оригинален начин: Бердих во патики со ликот на Ѓоковиќ

Чехот ја истакна својата голема со гестот што не остана незабележан од светските медиуми. Српскиот за наредниот период најави консултации со специјалисти и можност за предвремен крај на сезоната со цел изнаоѓање на долгорочно решение и рехабилитација на повредениот десен лакт што нема да подразбира и хируршки зафат