Зоран Божиновски излегува од притвор

Кривичниот суд во Скопје денес го ослободи од притвор новинарот Зоран Божиновски, мерката притвор е заменета со друга мерка на претпазливост, соопштија од Здржението на новинарите...

Божиновски казнет со 2.000 евра: Ова е лудница, не е судница

Новинарот Зоран Божиновски кому му се суди во одвоена постапка за случајот Шпион беше опоменат и кога рече дека судот го смета за злосторничко здружување, а дека судијката е претставник на злосторничко здружување, предводено од Никола Груевски

Божиновски една недела штрајкува со глад, адвокатите известени денес

Новинарот Зоран Божиновски, изминатава недела штрајкувал со глад во истражниот затвор во Шуто Оризари, меѓутоа ниту неговиот адвокат, ниту Наародниот правобранител не знаеле до денеска, бидејќи...

Новинарите на протест со барање Божиновски да се брани од слобода

Новинарските здруженија и медиумски организации, активисти и медиумски работници во моментов на мирен протест пред Кривичниот суд, изразуваат поддршка за новинарот Зоран Божиновски. Неговите колеги бараат...

Катица Јанева го побара предметот за Зоран Божиновски

Специјалното јавно обвинителство денеска од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, го побара предметот против Зоран Божиновски, кој неодамна беше екстрадиран од Србија....