Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин денеска ќе одржат видео-конференција. По нивниот состанок во Женева во јуни, листата на спорни прашања меѓу двете земји се зголеми. Резиме на разликите меѓу Вашингтон и Москва.

Украина и можни санкции на Западот против Русија

САД ја предупредија Русија дека ќе плати „висока цена“, вклучително и економски санкции со големо влијание, доколку ја нападне Украина, која тврди дека повеќе од 94.000 руски војници се стационирани во близина на нејзината граница. Вашингтон се залага за враќање на договорите од Минск од 2014 и 2015 година, чија цел беше да се стави крај на седумгодишната војна меѓу украинските владини сили и сепаратистите поддржани од Русија во источна Украина.

Барање на Русија од НАТО да даде гаранции на безбедносно поле

Русија вели дека распоредувањето на нејзините војници е одговор на агресивното однесување на НАТО и Украина, вклучително и летот на американските стратешки бомбардери и маневри на воени бродови во Црното Море. Москва се залага за правно обврзувачки безбедносни гаранции од Западот дека НАТО нема да се прошири на исток, нешто што би ја спречило Украина да се приклучи на Алијансата или да распореди ракети на нејзина територија кои би биле насочени кон Русија. САД велат дека ниту една земја не може да стави вето на кандидатурата на Украина за членство во НАТО.

Белорусија 

САД го обвинија рускиот сојузник Белорусија дека мигрантите од Блискиот Исток ги „претвора во оружје“, охрабрувајќи илјадници такви луѓе да се обидат да влезат во Европската Унија од нивната територија, создавајќи криза за ЕУ. Русија го поддржа белорускиот лидер Александар Лукашенко, вклучително и испраќање воени авиони способни да носат нуклеарно оружје за да патролираат во воздушниот простор на неговата земја.

Енергија

САД велат дека Русија може и мора да стори повеќе за да ја ублажи енергетската криза во Европа со зголемување на снабдувањето со гас и ја предупреди Москва да не ја користи енергијата како политичко оружје, особено против Украина. САД воведоа санкции за руските компании вклучени во проектот „Северен тек 2“, новоизградениот гасовод под Балтичкото Море. Русија можеби ќе може да почне да испумпува гас преку тоа, така што потенцијално ќе биде ранлива на дополнителни западни санкции доколку ескалира кризата во Украина.

Спорот со амбасадите

Русија и САД го намалија бројот на нивните амбасади во низа реципрочни акции. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на 2 декември предложи дека ова е една од областите во кои двете земји би можеле да се обидат да постигнат разбирање и да започнат одново со отстранување на ограничувањата за дипломатскиот персонал.

Сајбер напади

Друг клучен момент во односите меѓу двете земји се обвинувањата на САД против хакерите кои работат за руската влада или од територијата на Русија, за сајбер напади врз американски политички партии, компании и локации на клучна инфраструктура. Русија негира дека извршила или толерирала хакерски напади. Бајден го покрена прашањето со Путин во јуни и наведе 16 критични области за кои рече дека треба да бидат „забранети“ од сајбер напади, но двете земји оттогаш јавно не сигнализираа напредок.

Контрола на оружјето

Набргу откако Бајден ја презеде функцијата, двете земји продолжија со клучниот договор со кој се ограничува големината на нивните стратешки нуклеарни арсенали. Во Женева тие ветија дека ќе „постават основа за идни мерки за контрола на оружјето и намалување на ризикот“. Бајден изјави дека ќе бидат потребни шест месеци до една година за да се види дали е можен полноправен стратешки дијалог. Засега нема очигледни знаци за напредок.

Навални

Вашингтон го критикуваше затворањето на Алексеј Навални, најистакнатиот политички противник на Путин, и може да ја повтори својата загриженост за човековите права во Русија за време на видео-повикот Бајден-Путин.

Американци осудени на затвор во Русија 

САД повеќепати го покренуваа прашањето за двајцата поранешни американски маринци, Тревор Рид и Пол Вилан, кои се осудени на затвор во Русија поради, како што веруваат, лажни обвиненија.

Меѓународни прашања

Вашингтон и Москва имаат разлики за различни прашања, вклучително и Сирија, каде Русија во 2015 година интервенираше за да го поддржи претседателот Башар ал Асад во граѓанската војна. Сепак, американскиот државен секретар Ентони Блинкон минатата недела рече дека има области каде што двете земји можат да работат заедно и покрај тензиите. Тој ги спомена меѓународните напори да се спречи Иран да се здобие со нуклеарно оружје, како и мировниот процес меѓу поранешните советски републики Ерменија и Азербејџан, во кој Москва го презеде водечка улога.