Расте притисокот врз Путин додека политичарите и адвокатите укажуваат на принципите што доведоа до Нирнбершки судења на нацистичките воени злосторници.

Барањата за специјален суд за истрага на Русија за меѓународното злосторство „агресија врз Украина“ се поддржани од високи политичари во Обединетото Кралство, со цел да му покажат на Владимир Путин и неговите генерали дека ќе одговараат.

Во заедничката изјава споделена со Обсервер, личности како што се лидерот на лабуристите Кир Стармер, поранешниот генерален секретар на НАТО Џорџ Робертсон, поранешниот министер за надворешни работи Дејвид Овен и поранешниот лидер на ториевците Иен Данкан Смит велат дека Трибуналот треба да се формира за да се испита „очигледно нелегална војна“ на истите принципи што ги водеа сојузниците кога се состанаа во 1941 година за да ја постават основата за судењата за воени злосторства во Нирнберг на нацистичките водачи.

Додека Меѓународниот кривичен суд (МКС) веќе ги разгледува наводите за воени злосторства и злосторства против човештвото во врска со инвазијата во Украина, застапниците на специјалниот трибунал велат дека тоа е потребно бидејќи МКС нема овластување да го испита злосторството „агресија“. Обединетите нации го дефинираат чинот на агресија како „инвазија или напад од вооружените сили на една држава на територијата на друга држава или каква било воена окупација“.

Специјалниот трибунал ќе изврши дополнителен притисок врз Русија и Путин, велат неговите застапници. Тоа ќе ги спречи високите руски функционери да патуваат поради страв од апсење, ќе покаже солидарност со Украина која го побара Трибуналот и ќе испрати порака од меѓународната заедница дека агресијата нема да помине неказнето. Ќе ја испита и улогата на Белорусија.

„Поминаа 10 месеци откако Русија, поддржана од Белорусија, ја започна една од најголемите копнени инвазии во Европа од Втората светска војна“, пишуваат тие. „Од тогаш, илјадници украински цивили се убиени или повредени, 8 милиони луѓе се внатрешно раселени, а околу 8 милиони станаа бегалци. Цивилната инфраструктура и економските средства во вредност од десетици милијарди се уништени или ограбени, а незаменливите културни споменици претворени во урнатини“.

„Ако се докажат на суд, овие акти на агресија би можеле да го сочинуваат она што Нирнбершките процеси го нарекоа „највисок меѓународен криминал“. Зашто, тоа е злосторството на агресија од кое често произлегуваат повеќето други меѓународни злосторства – воени злосторства, злосторства против човештвото и геноцид“.

Изјавата беше составена од поранешниот премиер Гордон Браун и Филип Сендс, професор по право, кој прв ја покрена идејата за специјален трибунал. Меѓу другите кои ја потпишаа изјавата се и адвокатите за човекови права Чери Блер сопруга на поранешниот лабуристички премиер Тони Блер, и Хелена Кенеди.

Холандија претходно изјави дека е подготвена да биде домаќин на таков трибунал поддржан од Обединетите Нации. Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, исто така, рече дека е потребен нов трибунал со широка поддршка за да се осигура дека руската инвазија нема да помине неказнето. Украинска делегација отпатува во САД минатиот месец во обид да добие поддршка за овој чекор.

Портпаролот на британската влада рече: „Постојат сè поголеми докази дека се извршени ужасни злосторства за време на нелегалната и неморална инвазија на Русија на Украина. Активно го поддржуваме домашниот судски систем на Украина, истрагите и обвиненијата, како и истрагата што е во тек од страна на МКС. Ние, се разбира, внимателно ги разгледуваме другите предлози за механизми со кои Русија ќе бара одговорност“.

Извор: Гардијан