Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изјави дека 20-тина припадници на РОСУ, специјална единица на косовската полиција, влегле во Грачаница каде спровеле акција.

Пратија 20 специјалци во Грачаница во очекување тамју да начекаат состанок и ловеа вол на ражен кој е подготвен за утрешната прослава на српска Нова година. Сакаа да ја забранат, рече Вучиќ за РТС, пренесува Н1.

Вучиќ рече оти стравува дека се подготвува акција во недела, кога е закажано гласање на референдум за уставните промени во Србија, за да се забрани гласање на Србите.

Тој упати „молба“ до меѓународната заедница да ја „известат“ Приштина да ги почитува договорите, особено Бриселскиот договор.