Премиерот Зоран Заев потврди дека веднаш заминува за Бугарија да ги посети преживеаните во автобуската несреќа што се случи ноќеска на автопатот „Струма“ во која, според првичните информации, животот го загубија најмалку 45 лица, а седум се повредени.

Со Заев за Бугарија заминаа и министерот за здравство, Венко Филипче и шефот на дипломатијата, Бујар Османи.

Заев информира дека во Бугарија се упатени и надлежни екипи од Северна Македонија. Тој изрази сочувство за загинатите во несреќата за која лично бил информиран од бугарскиот претседател Румен Радев и од премиерот Стефан Јанев.

Кон местото на несреќата, како што јави БТА, се упатил и бугарскиот премиер Јанев.