Харалд К., австриски државјанин кој живее и работи во Загреб, е човекот кој синоќа ги задавил своите три деца – близнаци, момче и седумгодишно девојче и четиригодишен син во неговиот стан, а потоа се обидел и самиот да си пресуди.

Откако бил пронајден во станот каде што најверојатно ги убил своите три деца, се обидел да се самоубие со отров или апчиња. Полицијата го пронајде зашеметен во станот и го одведе на лекување во болницата „Сестри на милосрдие“ во Загреб, пишува порталот индекс.хр.

Фото: facebook.com

Не е познато кој пријавил во полиција дека нешто се случило во станот на трикатната урбана вила со поткровје, но полицијата и брзата помош брзо пристигнале на лице место.

Во креветот во спалната соба го пронашле мртвото тело на четиригодишното дете, а близнаците, момче и девојче во дневната соба каде што се наоѓале нивните играчки со кои си играле претходната вечер.

Таа вечер, тој објави статус на својот Фејсбук профил во кој го најави своето заминување од овој свет.

Збогум на сите. Ве напуштам бидејќи не можам повеќе да издржам. Љубовта на мојот живот, Мери ме напушти затоа што мојата поранешна сопруга Дајана беше многу лоша кон неа и затоа што немам повеќе пари. Сè што се обидував да направам во последната година и пол не функционираше, па дури и моите браќа од масонската ложа не сакаа да ми помогнат и на крајот не ми одговорија ниту на телефонските повици. Само мојот најдобар пријател Роланд и Манфред и братот Хелмут ми помогнаа колку што можеа. Но, сега, сега сум на крајот. Значи, збогум, напиша Харалд.

Полицијата спроведува истрага од раните утрински часови, а утрово телата на три деца се пренесени во Институтот за судска медицина и криминологија, каде што обдукцијата ќе треба да ги утврди причината за смртта на трите деца.

Злосторство во Загреб: Татко уби три деца, па се обидел да се самоубие

Таткото на децата, по потекло од Виена, е искусен финансиски консултант кој дипломирал на Универзитетот во Донау-Универзитет Кремс со магистратура по бизнис администрација (МБА). Работел во некои водечки австриски лизинг компании, но и на менаџерски позиции во Роберт Бош АГ, Алкател АГ, а во Загреб поседува консултантска фирма.