Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) опиша дека Делта сојот на коронавирусот е подеднакво пренослив како и малите сипаници, објави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на документ на ЦДЦ.

Во извештајот, исто така, се наведува дека Делта сојот на ковид-19 е веројатно посилен од заштитата што ја даваат вакцините, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Новото истражување открива дека вакцинираните луѓе кои се заразиле со Делта сојот, носеле огромни количини на вирусот во носот и во грлото, рече директорката на ЦДЦ, Рошел Валенски и додаде дека Делта сојот е попренослив од САРС, од ебола и од големи сипаници.

Наредниот непосреден чекор на агенцијата е да „признае дека војната се промени“, се наведува во извештајот и се очекува објава на дополнителни податоци на ЦДЦ.