Нема да почитуваме договор што би го потпишал Зоран Заев, е пораката што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја испрати до бугарскиот претседател Румен Радев и владата во Софија од студиото на Алсат ТВ за врерме на вечерашното гостување во емисијата „Патот кон…“.

„Моја порака до Радев и до бугарската влада е дека едностран договор, потпишан од политички бегалец, како Зоран Заев, новата влада на ВМРО-ДПМНЕ нема намера да го почитува. Затоа што ниту учествува, ниту знае каков е. Треба да знаат дека немаме намера да го почитуваме“, рече Мицкоски.