Косово и Србија денеска постигнаа договор со посредништво на Европската Унија (ЕУ) за спорот околу регистарските таблички. Деталите ќе бидат објавени во текот на денот, јави дописничката на МИА од Брисел.

Главните преговарачи од српска и од косовска страна го минаа целиот вчерашен ден и дел од денешниот во билатерални преговори со специјалниот претставник за Западен Балкан, Мирослав Лајчак.

Претседателката Урсула фон дер Лајен го поздравува договорот постигнат по преговорите што се одржуваат од вчераутро. Овој договор доаѓа додека претседателката ја финализира својата турнеја низ Западниот Балкан. Таа вчера се сретна со властите во Косово, а денеска во Србија и ги повика двете страни да постигнат договор што поскоро и да ја деескалираат ситуацијата, изјави Дана Спинант, портпаролка на Европската комисија.

Таа додаде дека деталите од договорот ќе бидат соопштени во наредните часови.