Рендевски: Високиот процент на антитела кај граѓаните, од 75 до 86 отсто, не значи дека имаме колективен имунитет

Моментално се наоѓаме во зелена фаза и според тоа се имплементираат соодветни епидемиолошки мерки, кои се во корелација со зелената фаза, вели д-р Рендевски Податоците од...

Студија во Израел: Четврта доза го зголемува бројот на антитела за пет пати по една недела од апликацијата

Петкратно се зголемува бројот на антитела во организмот по една недела од примање на четврта доза на вакцина против ковид-19, рече денеска израелскиот премиер Нафтали Бенет,...

Студија: Комбинација од вакцини на „АстраЗенека“ и „Спутник лајт“ дава силен раст на антитела

Мала клиничка студија за комбинирана употреба на вакцината на „АстраЗенека“ и доза на „Спутник лајт“ против ковид-19 покажа силен раст на антитела кај повеќето тестирани лица,...

СЗО со препорака: Против ковид-19 со коктел од антитела, „Регенерон“ да ги намали цените

Комисија на Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача употреба на коктели од антитела против ковид-19 што се развиени од компаниите „Регенерон“ и „Рош“ за пациенти со...

Научниците од САД пронајдоа антитела кои можат да ги неутрализираат мутациите во коронавирусот

Тој објасни дека антителата против инфекцијата со коронавирусот имаат различни степени на ефикасност и дека научниците откриле антитела кои штитат подобро од другите. Врз основа на...

Во Хрватска прво анализа на антитела кај вакцинираните, па воведување трета доза вакцина

Според имунологот проф. Златко Тробоњача, концентрацијата на антитела постепено се губи, во просек десет месеци по болеста е преполовена, а по вакцинацијата постепено се намалува, иако...

Коронавирус: Колку се корисни тестовите за антитела?

Во Русија, Италија и други земји, здравствените власти имаат намера со масивни тестирања за антитела да го утврдат вистинскиот број на заразени со корнавирус. Како функционираат овие тестови и колку се значајни?

Богатење на туѓа несреќа во САД: Милилитар крв од излекуван од ковид-19 и до 40.000 долари

Како што пишува „Њујорк тајмс“, некои компании моментно остваруваат вртоглави профити од продажба на минимални количини на крв со антитела. На тоа укажуваат документи, мејлови и ценовници до кои дојде американскиот весник, а вредноста, како што се наведува, се одредува според присуството на антитела во примерок на крв од луѓе кои успешно ја прележале болеста

„Див запад“ на пазарот на тестови за антитела за коронавирус

Тестовите за антитела, кои деновиве беа актуелни и во Македонија, се покажуваат како меч со две острици во САД. И легитимни компании и лажни оператори ги продаваат тестовите. Разграничувањето меѓу нив може да биде предизвик