Кариера на аукција: Бекер распродава од чорапи до трофеи да врати долгови

На наддавање ќе бидат ставени реплики на пехарите од Вимблдон, од Ју-Ес опен и од Дејвис купот, разни медали и парчиња гардероба. Меѓутоа и рекети, рачни часовници, маички, па дури и чорапи со вкупна вредност од 200.000 фунти. Аукцијата е во тек, во неа може да се учествува преку интернет и ќе трае до 11 јули, а продажбата е во организација на стечајни управители. 

Должи 61 милион евра: Имотот и трофеите на Бекер на распродажба

Според пишувањата на магазините „Штерн“ и „Бунте“, покрај недвижности, во процесот се вклучени и три титули од Вимблдон, две од Австралија опен и една од Ју-Ес опен, а конфискувани се и четири скапоцени часовници со вкупна вредност од 50,000 американски долари

Тенис: Стечајниот суд во Лондон прогласи банкрот на Борис Бекер

Судијката Кристина Дерет го отфрли барањето на правниот тим на легендарниот германски тенисер и одби да даде рок од дополнителни 28 дена за покривање на долг кон приватната банка „Арбутнот Лејтам“ од четири милиони евра што датира 2015 година

Бекер ќе работи како коментатор на „Евроспорт“

Германецот ќе биде стручен коментатор на специјализираниот спортски ТВ канал за чија програма на германски јазик ќе прави секојдневни анализи на мечевите на Австтралија опен, првиот гренслем тениски турнир во сезоната

Бекер по прекинот со Ѓоковиќ: Не тренираше многу овие 6 месеци

Германскиот тренер ја отвори душата по неколку прашања за искуството што го имаше со моментно вториот светски рекет. Смета дека треба српскиот тенисер треба да се врати на тренинзите и демантира дека имал проблеми во бракот и воопшто во приватниот живот