Бундеслига: Баер Л. и Баерн М. со покер голови се оправдаа како фаворити

„Аптекарите“ без поголеми проблеми го средија последнопласираниот Падерборн со 4:1 и и се вратија на шестата позиција на табелата која води во Лига Европа. Победа со четири гола, но без примен, попладнево забележаа и Баварците на гостувањето кај Херта

Бундеслига: Шалке без милост кон Падерборн, Фрајбург го нокаутира Хофенхајм

Тимот од Гелзенкирхен го совлада дебитантот во германската фудбалска елита со 5:1 и се искачи на шестото место на табелата. Фрајбург го потврди епитетот хит на почетокот на сезона со триумфот кај Хофенхајм со 3:0

Европскиот ракометен првак на шопинг во Бундеслигата: Вардар потпиша со Горпишин и Атман

Горпишин доаѓа во Скопје од Ерланген, Атман од Хановер. Двајцата се руски репрезентативци кои потпишаа двегодишни договори со „црвено-црните“. Претходно, како замена за Дејан Милосављев, е ангажиран и летонскиот голман Кугис Артурс кој во минатата сезона настапуваше со Гросвалштад

Реми за историја: Унион Берлин за првпат во Бундеслига, Штутгарт по третпат во „Цвајте“

Екипата од главниот град на Германија го слави историскиот успех по ремито без голови на домашен терен против Штутгарт (првата средба заврши 2:2), па поради постигнатите голови во гости е севкупен победник во бараж двомечот

Борусија Д. губи здив во Бундеслигата: Аугсбург ги шокира „милионерите“ (Видео)

Најзаслужен за зачувување на трите бода на „ВВК арена“ беше Јужнокореецот Донг Вон-Џи кој ги постигна двата гола за домашните во 25. минута и во 68. минута за петта победа во сезоната. Единствениот за гостите беше дело на Пако Алкасер во 80. минута

Бундеслига: Хофенхајм го искрши голот на Мајнц и не победи

Домашните трипати погодуваа во статива и еднаш во пречка, но на крајот мораа да се задоволат само со реми (1:1), нивно шесто во низа по дуелите со Херта (3:3), со Шалке (1:1), со Волфсбург (2:2), со Борусија Менхенгладбах (0:0) и со Вердер (1:1)