Ново оружје за борба против ковид-19: Индиската вакцина Коваксин доби дозвола од СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) издаде дозвола за итна употреба на индиската вакцина против ковид-19 – Коваксин. Лекот го разви индиската компанија „Барат Бајотек“ во соработка со...

Русија дозволи прелет на нејзина територија за американските авио-превозници

Американскиот Стејт департмент објави дека руската влада одобрила голем број на барања на американските авиокомпании за летови, но некои карго и патнички авиокомпании бараат повеќе одошто...

Дозвола од ФИФА: Ирак може да биде домаќин во Басра, прв гостин Хонг Конг

Првиот натпревар на домашен терен по подолга пауза, ирачките репрезентативци ќе го одиграат на 10 октомври против Хонг Конг на стадионот што се градеше од 2009 година до 2013 година и има капацитет од 65.227 места. Поради воените дејствија и лошата безбедносна состојба во земјата, Ирак во последните години беше домаќин во Иран, во Јордан или во Малезија

Црквата „Саграда Фамилија“ во Барселона доби градежна дозвола по 137 години

Спектакуларната, но недовршена црква која во 2005 година беше ставена на листата на УНЕСКО како светско наследство, годишно ја посетуваат повеќе од четири милиони луѓе. Се проценува дека изградбата на црквата ќе чини околу 374 милиони евра

Привремена забрана за „Трансверзалец“, одземена лиценцата на водичот

Федерацијата на планински спортови му ја одзема лиценцата на водичот Зоран Костадиновски од „Трансверзалец“ и забрани организирање планински тури на планини повисоки од 2.000 метри до 21 март по трагедијата на Кајмакчалан во која загинаа Калина Велевска и Александар Миновски