Уште две кошаркарски дилеми: Химки ќе игра во Евролига и наредната сезона

Московскиот тим останува во континенталната елита благодарение на самиот пласман во финалето во ВТБ лига со оглед дека за ривал за титулата во регионалното натпреварување го има шампионот ЦСКА Москва

Евролигашка „метла“ во Атина: Реал М. прв до Фајналфорот во Виторија

„Кралевите“, кои патем се и актуелни шампиони на континентот, со 3:0 ја добија четвртфиналната серија со Панатинаикос, откако и вечерва во Атина го совладаа грчкиот состав со 89:82. Фенербахче, пак, поведе со 2:1 во четвртфиналтната серија со Жалгирис по триумфот во Каунас со 66:57

Кралот е крунисан: Реал М. по десетти пат ја покори кошаркарска Европа

„Кралевите“ во евролигашкиот меч за титулата за оваа сезона триумфираа над Фенербахче со 85:80 (по четвртини: 21:17, 17:23, 25:15, 22:25). Козер најефикасен во белградска „Штарк арена“ со 17 поени, Лука Дончич го понесе признанието за МВП на Фајналфорот. Бронзениот медал го однесоа кошаркарите на Жалгирис кои во „малото“ финале ја совладаа ЦСКА Москва со 79:77 (по четвртини: 22:19, 19:16, 28:13, 10:29)