Со среќа момци: Барди пред потпис со Леванте, Елмас со Фенербахче

Барди во моментот се наоѓа во Валенсија и подложен е на лекарски прегледи во екипата која се враќа во Примера за наредната сезона. Елмас е во Истанбул на финални преговори со Фенербахче. Според најавите од медиумите во Шпанија и Турција наскоро се очекува и официјализирање на трансферите

Антиќ доби нов соиграч од Ц. звезда: Фенербахче го потврди Гудуриќ

Турскиот клуб не соопшти детаљи за ангажман на младиот српски кошаркар и репрезентативец што, сепак, ги откри Небојша Човиќ, претседател на „црвено-белите“. Според него, белграѓани ќе добијат еден милион евра плус 20 отсто од наредниот трансфер

Евролига: Премиерна титула за Фенербахче, трета за Перо Антиќ

Tимот од Истанбул го порази Олимпијакос со 80:64 (по четвртини: 26:18, 13:16, 21:14, 20:16) во финалето на Фајналфор турнирот и стана прв турски претставник што успеал до тронот по ланскиот пораз од ЦСКА Москва по продолженија. Македонскиот интернационалец вгради четири коша во победата на „жолто-сините“

Кошарка, Евролига: Фенербахче на Антиќ и ЦСКА М. на Фајналфорот

По двете победи во Атина, тимот од Истанбул го совлада Панатинаикос со 79:61 и со максимални 3:0 ја доби четврт-финалната серија. Со ист резултат до завршниот турнир се пробија и московјани кои вечерва во Виторија ја поразија Басконија со 90:88

Евролига: Фенербахче на Антиќ и ЦСКА М. на чекор до Фајналфор

Тимот од Истанбул по вторпат го порази Панатинаикос во Атина (80:75) за водство со 2:0 во четвртфиналната серија. Македонскиот интерационалец за деветте минути на терен имаше ефект од три поени и два скока. Со две победи и московјани ќе патуваат на мегдан на Басконија во Шпанија

Лига Европа: Фенербахче елиминиран, Манчестер Ј. на рутина

Турскиот гигант одигра само 1:1 во Истанбул со рускиот Премиерлигаш и, по поразот (0:1) во првата средба, ги заврши настапите во второто по ранг натпреварување на УЕФА. По 3:0 на „Олд трафорд“, „црвените ѓаволи“ подобри од Сент Етјен и во реваншот со 1:0