Македонски фудбалски бисер под команда на Анчелоти: Елиф Елмас во Наполи за 15 милиони евра

Меѓу наполитанците е најавен за утре (среда), најпрво на лекарски прегледи, а потоа и на потпис на петгодишен договор. Во градот под Везув го гледаат како алтернатива за Фабијано Руиз. Може да одговори на неколку позиции во средниот ред во која најдобар ефект има како централен играч за врска. Членот на „црвено-жолтиот“ национален тим пред две години замина од Работнички во Фенербахче за 180.000 евра, а неговата цена во меѓувреме многукратно се зголеми на фудбалскиот пазар

Кралот е крунисан: Реал М. по десетти пат ја покори кошаркарска Европа

„Кралевите“ во евролигашкиот меч за титулата за оваа сезона триумфираа над Фенербахче со 85:80 (по четвртини: 21:17, 17:23, 25:15, 22:25). Козер најефикасен во белградска „Штарк арена“ со 17 поени, Лука Дончич го понесе признанието за МВП на Фајналфорот. Бронзениот медал го однесоа кошаркарите на Жалгирис кои во „малото“ финале ја совладаа ЦСКА Москва со 79:77 (по четвртини: 22:19, 19:16, 28:13, 10:29)

Евролига: Фенербахче падна во Малага (Видео)

Континенталниот првак загуби од Уникаха на гостувањето во Малага со 68:67. Клучен за конечниот исход на средбата беше периодот од 31 минута до 38. во кој шпанскиот состав направи серија од 18:3. Последните девет секунди ги имаа момчињата на Жељко Обрадовиќ, но обидот за тројка на Костас Слукас заврши на обрачот наместо низ него

„Горат“ Скопје и Македонија: Вардар ќе игра во групи во Лига Европа

„Црвено-црните“ кои пред седум дена во СКопје почнаа со испишување на историја со победата над Фенербахче со 2:0, ја комплетираа вечера на „Шукру Сарачоглу“ во Истанбул со нов триумф над турскиот гигант. Ждрепката за групите ЛЕ е закажана за утре во 13 часот

Јаневски: Дојдовме во Истанбул да играме како да е 0:0

„Црвено-црните“ имаат 2:0 од првата средба на „Телеком арена“ и реални шанси да станат први претставници од домашната сцена што ќе заиграат во групи во натпреварување на УЕФА. Но, нивниот менаџер не дозволува евентуална еуфорија што би довела до коцкање на одличната шанса

Скопје обоено во „црвено-црно“: Вардар го нокаутира Фенербахче

„Црвено-црните“ го совладаа турскиот гигант со 2:0, резултат каков што само можеше да посака Чедомир Јаневски во дебито на клупата. Барсегјан во 20 минута и Топал во втората од судиското продолжение го решија победникот вечерва на „Телеком арена“. Реваншот е на 24 август во Истанбул

Грнчаров: По двете победи на домашен терен, одиме и на трета

Капитенот изрази надеж дека ќе продолжи низата без пораз на „црвено-црните“ како домаќини ова лето, откако пред своја публика ги совладаа Малме во Струмица и Копенхаген во Скопје. Мечот против турскиот гигант на „Телеком арена“ почнува во 20 часот

Фудбал: Вардар со Васоски против Фенербахче, потоа продолжува Јаневски

Поранешниот македонски селектор допатува во Скопје на завршни преговори со раководство на „црвено-црните“ и, според информации од клубот, двете страни се блиску до крунисување со договор на взаемниот интерес за соработка за што говори и најавената промоција утре