ОЈО: Извршен увид за хеликоптерската несреќа, обезбедени снимки од камери и комуникација со контрола на летот

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје изврши увид на Меѓународниот аеродром Скопје каде околу 11:30 часот се преврте хеликоптер на Министерството за внатрешни...

Несреќа за време на тренажен лет: Хеликоптер на хрватската војска падна во Јадранот

Потврда за паднатиот воен хеликоптер дојде и хрватското Министерство за одбрана. Од таму наведуваат дека станува збор за летало од типот „Кијова ОХ-58Д“, а несреќата се случила пола час по полетувањето