ЕХФ ригорозна: Грција исфрлена од ЕП до 17 години во Македонија

Диквалификацијата за кадетската селекција на јужниот сосед е изречена по одлуката на нејзиното раководство за повлекување на тимот по 32 секунди во натпреварот со „црвено-жолтите“. Причина беше натписот „Macedonia“ испечатен на грбот на маичките на стручниот штаб. Мечот е регистриран со службен резултат 0:10 за „црвено-жолтите“, а грчката федерација е санкционирана со 25.000 евра

Кривичен суд прифатил една казна за функционер, а СЈО побарале девет

Специјалното јавно обвинителство од Кривичниот суд побарал да бидат казнети девет одговорни лица од институциите кои не соработувале со обвинителството и не ги доставувале бараните податоци,...

ФА на Англија: Славен Билиќ да плати 8.000 фунти

Казната за поранешниот селектор на Хрватска, сега менаџер на Вест Хем, е за непримерното однесување во саботниот меч против ВБА во Премиерлигата. Идентична одлука е изречена и за неговиот сонародник во стручниот штаб на „чеканите“, Никола Јурчевиќ

Тенис: Канаѓанецот Шаповалов казнет со 7.000 долари

Непромислениот потег на тинејџерот што резултира со удар со топче со око на главниот судија за време на решавачкиот мел со Кајл Едмунд значеше негова дисквалификација и елиминација на Канада во осминафиналето во Дејвис купот

Судот во Бразил пресече: Густаво Кертен затајувал данок

Проценките се дека трикратниот победник на Ролан Гарос должи седум милиони бразилски реали или околу два милиона американски долари. Тој доби шанса да избегне затвори ако ги уплати средствата во државната каса

Божиновски казнет со 2.000 евра: Ова е лудница, не е судница

Новинарот Зоран Божиновски кому му се суди во одвоена постапка за случајот Шпион беше опоменат и кога рече дека судот го смета за злосторничко здружување, а дека судијката е претставник на злосторничко здружување, предводено од Никола Груевски