Почна новата фудбалска сезона и во Франција: Монако доби лекција од Олимпик Л. (Видео)

Гостите беа доминантни во текот на сите 90. минути и без проблеми ги понесоа трите бода на пат кон „Жерлан“. Муса Дембеле реализира во 5. минута, Мемфис Депај во 36. минута, а точка на триумфот на Олимпик Л. стави Лукас Тузар во 80. минута

Монако ја замрзна сметката со парите од продажбата на центрите за дијализа

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција доби официјално известување од Обвинителството на Кнежевството Монако дека постапило по барањето за меѓународна правна помош во...

Нова „бомба“ на преодниот рок во Париз: Мбапе и официјално во ПСЖ

По завршување на сезоната, 19 годишниот напаѓач ќе потпише договор со „светците“ до 2022 година и ќе биде втор најскап фудбалер во историјата. Тимот од Монте Карло догодина ќе добие 145 милиони евра и плус уште 35 милиони преку бонуси што богатите арапски газди ќе ги чини вкупно 180 милиони евра

Нов „кнез“ на „Луј Втори“: „Десетката“ на Монако на грбот на Јоветиќ

Социјалните мрежи се преплавени со фотографии на Црногорецот во дрес со бројот 10 што досега беше сопственост на 18 годишниот напаѓач кој, според ТВ „Скај“ ќе оди на едногодишна позајмица во ПСЖ, а „светците“ притоа се обврзале да го откупат неговиот договор наредното лето за 180 милиони евра.

Трансфер сага: „Марка“ го однесе Мбапе во Реал М., Монако демантира

Шпанскиот весник наведува дека „кралевите“ се согласиле да платат 180 милиони евра за 18 годишниот напаѓач од кои 160 милиони веднаш, а 20 милиони преку бонуси. Договорот би се однесувал на шест сезони за неделна плата од 135.000 евра. Тимот од Кнежевството експресно реагираше и преку бритаски „Скај“ порача дека фудбалерот не е продаден

Гвардиола ја заокружи најскапата одбрана: Сити го купи Менди од Монако

За неговите услуги на сметката на клубот од Кнежевството ќе легнат 48,88 милиони фунти што францускиот лев бек го прават најскап дефанзивец во историјата на фудбалската игра. Тој е шесто засилување на „Етихад“ ова лето и заедно со претходните пет ги чинат „граѓаните“ преку 200 милиони фунти

Желба на „Паркот на принцевите“: ПСЖ со 135 милиони евра по Мбапе

Напаѓачот има одлична сезона зад себе во дресот на Монако и со прикажаните партии го привлече вниманието на голем број фудбалски клубови на стариот континент, но само мал дел од нив може да си дозволат таков луксуз, а „светците“, без сомнение, се меѓу таквите. Интерес за него има и Реал Мадрид, Арсенал и неколку други гиганти во европскиот фудбал

Хамилтон призна: Болидот на Ферари функционира на сите патеки

Британецот ја почна уличната трка во Монако како 13, а ја заврши како седми поради проблеми со својот болид. По шест станици во Формула 1 шамионатот во 2017 година заостанува 25 бода во генералниот пласман зад лидерот Фетел. Шанса за поправање на впечатокот ќе има на 11 јуни на патеката „Жак Вилнев“ за ГН на Канада

Прво летно засилување за Сити: Силва од Монако за 43 милиони фунти

Португалецот во наредните пет сезони ќе биде дел од „граѓаните“ за кои ќе игра во дрес со бројот 20. На тимот на Пеп Гвардиола ќе се приклучи на 1 јули. Од „Етихад“ на лето заминуваат Клиши, Навас, Сања, Кабалеро и Забалета