ПМФЛ: Лидерот Шкупи со победа ја заокружи есенската полусезона, временските услвои не дозволија фудбал во Струга

Лидерот Шкупи со победа ја заокружи есенската полусезона во Првата македонската фудбалска лига (ПМФЛ), триумфирајќи над Борец во Велес со убедливи 3:0, во рамки на некомплетното...

ПМФЛ: Академија П. и Ренова без пораз, Шкендија и натаму без победа

Струмичани со 2:0 го совладаа Борец, тимот од Џепчиште попладнето ремизира против Шкупи на Чаир - 2:2, а тетовските „црвено-црни“ одиграа 1:1 со Македонија Ѓ.П. во првиот натстап пред своите навивачи во сезоната. Вчера Вардар го совлада Работнички со 2:0

Промени во Градски парк: Работнички и Ѓоре Јовановски се разделија

Четирикратниот македонски фудбалски првак и поранешниот селектор, како што наведуваат од клубот, се договорија за спогодбен раскин на договорот поради лошите резултати на дебармаалци во домашното првенство што воопшто не коинцидираат со амбициите

Мачење за очи и топка: Вардар го доби досадното дерби со Работнички

Тигран Барсегјан погоди во 29. минута, а Владица Брдаревски во 63. минута за четврта победа на „црвено-црните“ во сезоната. Единственото вредно за одбележување од дебармаалци во мачниот за око натпревар се случи во 90. минута во која Петар Петковски ја погоди пречката

Фудбал, ПМФЛ: Шкендија – Вардар и Победа – Пелистер уште во прво коло

Покрај „црвено-црниот“ судир на „Еколог арена“ во Тетово и битката за Пелагонија, воведната рунда ќе биде комплетирана со дуелите Шкупи - Академија Пандев, Работнички - Ренова и Силекс - Скопје. Новата сезона ќе почне на 13 август (17 ч.), нејзиниот есенски дел ќе финишира на 10 декември (13 ч.)

Фудбал, ПМФЛ: Нов триумф на Вардар, Победа во елита, Шкупи во бараж

Лидерот на табелата и старо-нов шампион го совлада Пелистер во Битола со 3:2, Победа со триумфот над Работнички со 3:0 се спаси од испаѓање во Втора лига што, пак, останува да виси над чаирчани по поразот од Силекс во Кратово со 1:0