Три лица загинаа во поплавите во Албанија

Три лица загинале во поплавите од невремето кое синоќа зафати делови од Албанија. Албанските власти попладнево и официјално потврдија дека во поплавите предизвикани од невремето што зафати...

Министерство за земјоделство: Пари за чистење канали добиле и Заеви

Според Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски на денешната прес-конференција ги повторил клеветите, манипулациите и дезинформациите кога е во прашање (не)чистењето на каналите. –...

Жестока расправа во Советот на Град Скопје за штетите од поплавата

-Јас бев во Скопје, три години не сум отиден на одмор. Бев на терен веднаш. Толкава маса за толку мал период, на толку мала површина, нема фекални канализации, нема атмосферски канализации, нема канали што може да ја прифатат, рече Трајановски

СДСМ бара надзорна расправа во Собрание за поплавите

Пратениците од СДСМ денеска упатија барање за Надзорна расправа до Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство во врска со Примената на законските и подзаконските прописи во областана заштита од поплави и хидрометеоролошките работи