Преку македонската Амбасада во Лондон: Се врачуваат првите 100 мобилно издадени пасоши

Во процес на врачување се првите 100 биометриски пасоши на Република Северна Македонија што се мобилно издадени преку Амбасадата во Лондон. Со воспоставување на базната станица...

Антикорупциска ќе бара вонреден инспекциски надзор за изборот на ректор на УКИМ

Антикорупциската комисија ќе упати барање до Државниот просветен инспекторат (ДПИ) да изврши вонреден инспекциски надзор за примената на Законот за високото образование и Статутот на Универзитетот „Св....

Законот за ЈО по скратена постапка, опозицијата обвини за фалсификат

Собранието доцна синоќа ја утврди потребата за донесување на законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители по скратена постапка. Носењето на самата одлука мина во тензичка атмосфера и препукувања меѓу власта и опозицијата. Седницата првично беше закажана за 17 часот, но започна со задоцнување од околу четири часа. Владата го повлече текстот на законите поради технички грешки и по направените корекции повторно го врати во собраниска процедура. Расправата за двете предложени законски решенија се сели во собраниската Комисија за европски прашања и во Законодавно-правната комисија

Дукоски: Исказот на Јовановски за „Меѓународен сојуз“ се факти, а не рекла-кажала

Со денешното неколкучасовно изјаснување на Бојан Јовановски заврши фазата на давање искази во случајот против невладината организација „Меѓународен сојуз“. Обвинителството за организиран криминал и корупција е на потег да реши дали и на чие име ќе покрене обвинителен акт

OJO отвори постапка за Јанева за претресот кај Панчевски

Јавното oбвинителство отвори предистражни постапки по трите кривични пријави што поранешниот претседател на Кривичен суд во Скопје, Владимир Панчевски, ги поднесе против специјалната обвинителка Kатица Jанева....