Министерството за култура ја разреши Ризова Черних како в.д. директорка на НУ „Театар Комедија“

Магдалена Ризова Черних е разрешена од должноста в.д. директорка на Националната установа „Театар Комедија“. Министерството за култура информира дека решението за престанок на должноста е поради...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог одлука за разрешување на министерот Филипче

Предлог одлука за разрешување на актуелниот министер за здравство, Венко Филипче поради трагедијата во модуларната болница во Тетово денеска до претседателот на Собранието, Талат Џафери достави...

Со мнозинство на гласови на Риасетот на ИВЗ: Разрешен Реисот Сулејман Реџепи

Риасетот на Исламската верска заедница (ИВЗ) на денешната вонредна седница со мнозинство гласови го разреши реисот Сулејман Реџепи од функцијата. Дел од медиумите наведуваат дека позитивно...

Судскиот совет разреши еден судија, а за тројца ја запре постапката

Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев изјави дека не може да каже кој судија е разрешен, бидејќи јавноста е исклучена за оваа точка. Телевизија Телма објави дека е разрешен судијата од Врховниот суд Ристо Катавеновски за кого се водеше постапка за нестручно и несовесно работење

Владимир Панчевски, „фикс“ на Мицкоски за СЈО, разрешен од судиска функција

Републичкиот Судски совет на денешната седница го разреши од судиската функција поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски. Toj е обвинет и за злоупотреба на службена положба за распределувањето на предметите преку АКМИС системот, но судењето сè уште не е почнато бидејќи неколку пати се одложува