Во хрватските училишта на систематски преглед ќе се проверува дали децата имаат висок холестерол

Наследниот висок холестерол кај училишните деца во иднина ќе се открива во склоп на систематскиот преглед за упис во основно училиште, најавено е на стручниот здравствен...

Пленковиќ до Зеленски: Пред да станам премиер на Хрватска, учествував во напорите Украина да стане членка на ЕУ

Премиерот Андреј Пленковиќ, кој денеска беше во посета на Киев, одржа заедничка прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Зеленски на прес-конференцијата рече дека ова е исклучително...

Мета: Албанија е последна во Европа според бројот на лекари по глава на жител

Албанскиот претседател, Илир Мета, во реакција на Фејсбук наведува дека Европската фондација за квалификувани човечки ресурси ја рангира Албанија како последна земја во Европа според бројот...

Рама: Албанија е заложник на спорот меѓу Македонија и Бугарија, процесот е невротичен

Албанија е заложник на спорот меѓу нашиот сосед Северна Македонија и Бугарија, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама во обраќањето на Конференцијата на претседателите на парламенти...

Ако Петков направи нешто на своја рака во врска со Скопје, нема да биде повеќе премиер, велат неговите коалициони партнери

Во коалицискиот договор јасно е договорено кои услови Македонија треба да ги исполни за да продолжи процесот на пристапување. Ако Кирил Петков го смени ставот за...

Пред Парламентот на Бугарија ќе се одржат два протеста поради гласањето за воена помош за Украина

Пред Парламентот на Бугарија ќе се одржат два протеста поради гласањето за воена помош за Украина Пред Народното собрание на Бугарија ќе бидат организирани два протеста...