Обвинителство за организиран криминал: Копија од распитот беше доставена само во Кривичниот суд

Обвинителката Вилма Русковска ја потврдува веродостојноста само на првата слика  од објавениот записник, но останатите заклучоци и коментари на авторот нема да ги коментира – изјавија...

Заев најави тужба за клевета: Ни јас ни високите функционери не сме вмешани во „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш отфрли секаква негова вмешаност, како и инволвираност на високи функционери во случајот „Рекет“. Заев, кој денеска е во Прилеп за...

30 дена притвор за Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева доби 30 дневен притвор, но сепак ќе и биде дозволено да присуствува на погребот на нејзината мајка утре во Гевгелија.

Судските процеси за предметите на СЈО не можат да пропаднат без разлика на судбината на Јанева

Обвиненијата за кои се водат судски процеси, а се покренати од Специјалното јавно обвинителство нема да пропаднат, без разлика на судбината на Катица Јанева. Наталија Петровска...

Рустеми: Не почувствував сериозно влијание од Јанева што да кажам на распитот за „Рекет“

Мојот исказ во Обвинителството за организиран криминал ќе даде придонес во делот на настаните поврзани со Поштенска Банка – рече обвинителот на СЈО Бурим Рустеми кој...

Обвинителката Јосифовска дала исказ за „Рекет“ во Обвинителството за гонење на организиран криминал

Една од обвинителките во СЈО денеска дала исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во врска со аферата „Рекет“ – потврдија за НОВА...