Клиниката за интерни болести се враќа во нормала: Се затвораат дел од ковид центрите, без нови мерки за празниците

Нема дополнителни рестриктивни мерки за празниците, а дел од ковид центрите се затвораат и целата интерна клиника се враќа во нормала, истакна вчера министерот за здравство Венко Филипче. Според него,...

Трета недела протести во Австрија: Продолжениот локдаун до 11 декември „извади“ 40.000 демонстранти на улица

Десетици илјади Австријци излегоа на улица да изразат незадоволство од  воведувањето на задолжителна вакцинација и други епидемиолошки мерки. Протестите во земјата влегоа во трета недела од...

Скандираа „слобода, слобода“: Марш на Белгијците против владините мерки за новиот бран на пандемијата

Илјадници Белгијци денеска маршираа низ Брисел во знак на протест против владините ограничувања за ширење на новиот бран на пандемијата.  Извикувајќи „слобода, слобода“, луѓето протестираа пред...

Светот со рестрикции за патувања од ЈАР поради новиот сој на ковид-19, СЗО вели дека е избрзано

Европските и азиските земји денеска ги заострија ограничувања за патување, откако во Јужноафриканската република (ЈАР) е откриена нова варијанта на коронавирусот со најголем број мутации досега,...