Парите од набавката за која е осомничен Зеќири завршиле во хрватската фирма, вели Русковска

Парите од набавката за која Обвинителството го гони поранешниот генерален секретар во Владата, Мухамед Зеќири, биле префрлени на сметките на фирмата во Хрватска, вели основната јавна...

Избрани пет обвинители, во тимот на Русковска и обвинителката што го гони Рашковски

Ивана Трајчева, Марија Ѓоргева, Валентина Беслимовска, Сузана Мирческа–Кузмановска и Енѓулуше Кадриу–Леши се петте обвинители на кои им беше истечен мандатот и денеска повторно беа избрани во...

Пропаѓаат ли истрагите со звучни имиња на СЈО: „Пациент“ чека обвинение, „Продуцент“ рочиште, „Актор“ правна помош од Грција

„Пациент“, „Странски служби“, „Рентген“, „Продуцент“, „Актор“ , „Базни станици“, „Пропаганда“,„Тарифа 2“ и „Транспортер 2“ – што се случува со овие истраги со звучни имиња што ги...

Јовески и Русковска на меѓународна он лајн конференција во организација на бугарското јавно обвинителство

Владеењето на правото е една од темелните вредности на уставниот портедок на секоја демократска држава. Притоа, правото мора да биде еднакво достапно до секој граѓанин, а...

Русковска за РСЕ: Наскоро обвинение за екс-генералниот секретар на владата, Рашковски

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска во...

Русковска: Ако Боки 13 има докази дека постапувам незаконски нека ги достави до Јовески

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска вели дека ако Бојан Јовановски-Боки 13 има докази дека постапувала незаконски, тогаш да ги...

Адвокатите на Јанева: Со завршување на истрагата, таа треба да биде ослободена од притвор

Катица Јанева која е осомничена во случајот „Рекет“ денеска беше спроведена од затворот Шутка во Обвинителството за гонење на организиран криминал и е известена дека истрагата...

Мицкоски тврди дека ги поседува сите искази за „Рекет“-од Обвинителството не коментираат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција рече дека ги поседува сите искази кои повиканите лица ги дале  во Обвинителството за организиран криминал за...

Обвинителство за организиран криминал: Копија од распитот беше доставена само во Кривичниот суд

Обвинителката Вилма Русковска ја потврдува веродостојноста само на првата слика  од објавениот записник, но останатите заклучоци и коментари на авторот нема да ги коментира – изјавија...

Русковска: Организаторите на протестите не треба да бидат амнестирани

Обвинителката Вилма Рускоска во вчерашното интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат смета дека законот од затвор ќе ги спаси пратениците Љубен Арнаудов, Крсто Мукоски, Сашо...