Северна Македонија прифатена во НАТО сајбер центарот за одбрана и во процесот на полноправно членство

Во рамки на официјалната посета на Естонија, министерот за надворешни работи, Бујар Османи го посети НАТО Центарот за кооперативна сајбер одбрана (NATO Cooperative Cyber Defence Centre...

Од јануари до октомври во Македонија се хакирани 328 веб страници

Министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски истакна дека е потребен нов закон за обезбедување високо ниво на безбедност на мрежите и информациските системи и промена на одредени постојни закони

Нов напад на хакери низ целиот свет

Масовни сајбер-напади се случуваа вчера доцна во денот, а компании од целиот свет беа погодени. Хакерите најсилно удриле во Украина, каде што биле зафатени банките и...

Песков: Обвинувањата на САД кон Русија исто како “лов на вештерките“

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков денеска пред новинарите потенцираше дека Русија е “уморна“ од обвинувањата на американските разузнавачи дека Москва стои зад сајбер-нападите врз Демократскиот национален...